Základné informácie

Materská škola Ilava, Medňanská 512 je 5 triedna materská škola. Navštevuje ju spolu 119 detí.  Zriaďovateľom je Mesto Ilava.

Základné identifikačné údaje:

Názov školy: Materská škola Ilava, Medňanská 512, Ilava
Adresa: Medňanská 512, 019 01  Ilava

Zriaďovateľ: Mesto Ilava

Telefón: 0910 465076
e-mail: skolka@ilava.sk
web stránka: MŠ ILAVA

Vedenie materskej školy:

Riaditeľka: Mgr. Jana Házová

Vedúca ŠJ: Monika Hírešová

História MŠ

Materská škola v Ilave sa nachádza na ulici Medňanskej – v typizovanej, účelovej budove,
danej do prevádzky v roku 1979. Poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom vo veku
od troch do šesť rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Materská škola
poskytuje deťom aj možnosť poldenného pobytu.
V súčasnosti je jej prevádzkovateľom a zriaďovateľom Mesto Ilava.
Kolektív zamestnankýň pozostáva z deviatich kvalifikovaných učiteliek, riaditeľky, vedúcej
školskej jedálne, školníčky, dvoch upratovačiek, hlavnej kuchárky, dvoch pomocných kuchárok.
Dostatočne veľké priestory tried umožnili vytvoriť centrá a hrové kútiky pre deti, zároveň aj
miesta pre odpočinok a rušnejšie pohybové aktivity.
Od 16. 1. 2006 sa materská škola na základe predloženého projektu Zdravá škola a výsledkov prvej fázy jeho realizácie stala členom siete škôl podporujúcich zdravie v Slovenskej republike.
Stratégia materskej školy a jej ďalšie smerovanie sa zakladá na podpore zdravia, zdravého
životného štýlu a na preferovaní športovo – pohybových aktivít detí počas celého dňa.
Vypracovaním projektu Otvorená škola – oblasť športu – rok 2005 a jeho akceptáciou získala
materská škola finančné prostriedky na obnovu preliezačiek na školskom dvore.

Ciele materskej školy:

• výchovno - vzdelávaciu činnosť zosúladiť s poslaním materskej školy
  • napĺňať výchovno – vzdelávacie ciele obsiahnuté v Školskom vzdelávacom programe „Hravo, zdravo, veselo“
  • dosiahnuť optimálnu emocionálnu, sociálnu a kognitívnu úroveň ako základ pripravenosti na školské vzdelávanie a na život v spoločnosti.
  • aktívne informovať rodičov o osobnostnom rozvoji ich detí, dodržiavať ochranu súkromia a zachovávať mlčanlivosť o jej vnútorných záležitostiach, ohľaduplne taktne a diskrétne sa správať k rodičom

Vybavenosť materskej školy:

Prostredie s dostatočným materiálnym vybavením navodzuje priaznivú sociálno – emocionálnu atmosféru v triede, podnety k spontánnemu i zámerne riadenému učeniu.
   Materská škola je vybavená dostatočným množstvom hračiek, učebných a didaktických pomôcok, literatúry, telovýchovným náradím a náčiním, materiálom k činnostiam (výtvarným, pracovným, grafomotorickým). Súčasťou vybavenia je audiovizuálna  technika, počítače pre deti.
   V triede sú zriadené pracovné a hrové centrá, v ktorých sa môžu deti realizovať. O obmieňaní rozhodujú deti spolu s učiteľkami podľa plánovaných aktivít a činností. Deti majú možnosť výberu materiálu, centra aktivít. Používajú viacúčelové pomôcky a materiály, pracujú spoločne, i jednotlivo.
   Vonkajšie priestory  sú vytvorené vzhľadom na podmienky areálu materskej školy.
  Exteriér materskej školy tvorí školský dvor a dopravné ihrisko. Vonkajšie priestory poskytujú deťom dostatok možností na pohybové aktivity, konštrukčné a tvorivé činnosti, komunikatívne činnosti.
    Súčasťou školského  dvora sú pieskoviská, záhradné zábavné zariadenie (šmykalky, preliezačky, domček).